Konferencja "Rabka w literaturze, literaci w Rabce"

START

Wykładowcy i tematy

Program

Kontakt

prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel

    Adres: Rabka Zdrój. Jarosław Iwaszkiewicz w Rabce

Pobyty Jarosława Iwaszkiewicza w Rabce znalazły swoje odzwierciedlenie w jego korespondencji, a także w dziennikach pisarza. W Rabce przebywali też wielokrotnie członkowie jego najbliższej rodziny. Natomiast w twórczości Iwaszkiewicza Rabka nie odgrywa wielkiej roli, w żadnej mierze nie może zostać porównana do ważnych dla niego miejsc na mapie Polski, takich jak Sandomierz czy Zakopane, a zwłaszcza jego siedziba – Stawisko. Wiele innych miejscowości można wskazać jako istotne pod względem emocjonalnym i inspirujące w sensie literackim dla Iwaszkiewicza, nim zwróci się uwagę na Rabkę. 
Osobista mapa Jarosława Iwaszkiewicza powinna jednak zostać uzupełniona właśnie o Rabkę, która w biografii pisarza odgrywa przede wszystkim rolę schronienia, miejsca prawdziwego, prywatnego odpoczynku, a także punktu, z którego rozpoczyna się wędrówki po górach. To również jedno z miejsc, „skąd widzieliśmy Tatry”, by posłużyć się cytatem z poezji Iwaszkiewicza. Ten „nieoficjalny” charakter miejscowości uzdrowiskowej, w której można się całkowicie oderwać od dręczących na co dzień problemów, stanowił dla autora Podróży do Polski najważniejszy powód przyjazdów, ale też sprawiał, że nie da się odnaleźć u Iwaszkiewicza ani osobistej, ani literackiej „rabczańskiej mitologii”.

Anna Czabanowska-Wróbel – prof. dr. hab., profesor nadzwyczajny w Katedrze Historii Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Członek Komisji Historycznoliterackiej krakowskiego oddziału PAN, 
Komitetu Nauk o Literaturze PAN (od 2016 w składzie Prezydium KNoL PAN),
redakcji „Ruchu Literackiego”,
Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych, 
Polskiej sekcji IBBY.

Zainteresowania naukowe:
Poezja Młodej Polski, modernizm polski i europejski, temat dziecka i dzieciństwa w literaturze.


Wybrane Publikacje: 
Autorka pięciu książek autorskich, współredagowała i redagowała tomy poświęcone między innymi poezji Tetmajera, Micińskiego, Bursy, Staffa i twórczości Wyspiańskiego. Interesuje się przede wszystkim literaturą Młodej Polski i przemianami poezji XX wieku. Jest jurorem Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, od 2014 r. kieruje Ośrodkiem Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej WP UJ.
Książki autorskie:
Baśń w literaturze Młodej Polski, Kraków 1996.
Dziecko. Symbol i zagadnienie antropologiczne w literaturze Młodej Polski, Kraków 2003. 
Poszukiwanie blasku. O poezji Adama Zagajewskiego, Kraków 2005.
Złotnik i śpiewak. Poezja Leopolda Staffa i Bolesława Leśmiana w kręgu modernizmu, Kraków 2009.
Sprzeczne żywioły. Młoda Polska i okolice, Kraków 2013.
O Jarosławie Iwaszkiewiczu między innymi:
”Na życie nie ma zgody”. Jarosław Iwaszkiewicz na tle swojego pokolenia [w:] Stawisko. Almanach Iwaszkiewiczowski, t. II , pod red. A. Brodzkiej, Podkowa Leśna 1995, s. 23-33.
Jarosław Iwaszkiewicz, "Sérénité", [w:] Lektury polonistyczne pod red J. Jarzębskiego i R. Nycza, Kraków 1997, s. 319-338.

 

  stat4u