dr Bronisław Maj
Zofia Zarębianka poetka krakowska i rabczańska
Pracująca na co dzień w Uniwersytecie Jagiellońskim i zamieszkała w Krakowie Zofia Zarębianka, autorka siedmiu tomów poetyckich i dziesięciu książek naukowo-eseistycznych, śmiało może być uważana także za poetkę związaną z Rabką. Od dziecka spędzała tu bowiem wakacje i ferie w Domu Pracy Twórczej UJ, aż w końcu, dziesięć lat temu zakupiła w Rabce mieszkanie i dzieli swój czas pomiędzy Rabkę i Kraków. Również w jej utworach obecne są nie tyle wprost rozpoznawalne nawiązania rabczańskie, ile rozliczne aluzje krajobrazowe i przyrodnicze odsyłające bezpośrednio do beskidzkich pejzaży. Warto też pamiętać, iż znaczna część jej poetyckiej twórczości powstała właśnie w Rabce. Celem referatu jest naszkicowanie twórczej sylwetki Zarębianki w perspektywie jej związków z Rabką.
Bronisław Maj – dr, pracownik naukowy Katedry
Historii Literatury Polskiej XX wieku
Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Poeta
członek SPP i Pen Clubu
Zainteresowania naukowe: Poezja polska i europejska XX wieku
Wybrane publikacje:
Biały chłopiec. O poezji Tadeusza Gajcego, Kraków 1992.
Autor licznych publikacji poetyckich, tłumaczonych na angielski, francuski, hiszpański, włoski, niemiecki, niderlandzki, flamandzki, szwedzki, rosyjski, czeski, słowacki, bułgarski, węgierski, litewski, słoweński, serbsko-chorwacki, białoruski, wietnamski, albański – i publikowane w wielu krajach.
Laureat nagród literackich m. in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Genewa (1984) i Nagrody PEN-Clubu za twórczość poetycką (1995).
Jest autorem tekstów piosenek z muzyką m. in.: Z. Koniecznego, A. Zaryckiego, S. Radwana, J. K. Pawluśkiewicza, G. Turnaua, E. Korneckiej.
|