Dzieje Rabki wyłaniające się z opisów, relacji i wspomnień zarysowane zostaną na tle innych, słynnych, galicyjskich kurortów: Szczawnicy i Krynicy. Zaproponowane tu ramy czasowe pozwalają na uchwycenie zmian zachodzących na przestrzeni niemal wieku, procesu ewolucji związanego z systematycznym wzrostem znaczenia Rabki: od małej miejscowości odwiedzanej niekiedy przy okazji wypraw na Podhale - do uznanego kurortu – „królestwa dzieci” jak określano Rabkę w dwudziestoleciu międzywojennym. Prócz relacji poświęconych wyłącznie Rabce (Kazimierz Kaszewski, „Wędrowiec” 1901), monograficznych numerów czasopism (m.in. „Przewodnik Zdrojowo Kąpielowy i Przewodnik Turystyczny” (Numer Rabczański) 1909 nr 9; Przegląd Turystyczno-Zdrojowy 1928 nr 1) uwzględnione zostaną również wzmianki zawarte w przewodnikach, wspomnieniach, których głównym celem był opis Podhala i Pienin, bądź rodzimych „Badów” (m.in. Obrazki z podróży do Tatrów i Pienin M. Steczkowskiej, Przewodnik w wycieczkach na Babią Górę do Tatr i Pienin E. Janoty, Wędrówki po stokach galicyjskich T. Tripplina, Polski przewodnik po zdrojowiskach X. Górskiego).
Magdalena Sadlik – dr hab., profesor nadzwyczajny w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pracuje w Katedrze Literatury Polskiej XIX w.
Zainteresowania naukowe:
literatura II połowy XIX wieku (podróżopisarstwo, proza kobieca, recepcja),
teatr XIX/XX wieku.
Wybrane publikacje:
Konfesje samotnych. W kręgu prozy spowiedniczej 1884-1914, Kraków: „Universitas” 2004.
„Zawołajcie mnie z powrotem tą mową moją własną”. Z dziejów recepcji twórczości Stanisława Wyspiańskiego
(1898-1957), Kraków: „Księgarnia Akademicka” 2009.
oraz kilkadziesiąt publikacji poświęconych głównie prozie przełomu XIX i XX wieku (szczegółowy wykaz publikacji – strona internetowa UP).
|