W referacie zostaną przedstawione pobyty lecznicze w Rabce dwóch autorek, które chociaż żyły i tworzyły w różnym czasie, połączyło życie w cieniu nieuleczalnej choroby. Zofia Żurakowska (1897- 1931) oraz poetka - Haliny Poświatowskiej (1935-1967) całą swoją młodość spędziły w szpitalach i sanatoriach, między innymi w Rabce. Chora na gruźlicę Żurakowska tu zmarła w wieku 34 lat i tu została pochowana. Poświatowska przyjeżdżała do Rabki, aby leczyć serce; zmarła w Warszawie po nieudanej operacji w wieku 32 lat, pochowana została w rodzinnej Częstochowie. Z zachowanych dokumentów autobiograficznych (np. listów do rodziny i przyjaciół), materiałów biograficznych oraz źródeł prasowych wyłania się obraz życia obu autorek w sanatoryjnym miasteczku, które już w międzywojniu było znanym w Polsce i poza jej granicami ośrodkiem zdrojowo-kąpielowym. Zofia Żurakowska przyjeżdżała do sanatoriów rabczańskich na początku lat 30. Halina Poświatowska bywała w nich w latach 1953 do 1958 roku.
Zofia Budrewicz – prof. dr hab., profesor nadzwyczajny w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie; kierownik Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego.
Redaktor naczelna czasopisma naukowego : „Annales Universitatis Pedagogicae Cracoviensis. Studia ad Didacticam Litterarum Polonarum et Linguae Polonae Pertinentia”.
Współredaktorka dwóch serii wydawniczych „Region-Edukacja–Kultura” oraz „Wielcy Polacy w edukacji i kulturze”.
Zainteresowania naukowe:
Międzywojenna i współczesna dydaktyka polonistyczna, podręcznik w kształceniu literacko-kulturowym, kultura popularna we współczesnej edukacji polonistycznej; wychowanie regionalne w przeszłości i dzisiaj (zwłaszcza w kontekstach wielo- i międzykulturowości), obecność pisarzy w dawnej i współczesnej edukacji humanistycznej (m.in. M. Konopnicka, B. Prus, H. Sienkiewicz, W. Orkan, Z. Kossak, S. Wasylewski, J. Kaden-Bandrowski); twórczość pisarzy dla dzieci i młodzieży (Z. Kossak, H. Mortkowicz, Z. Żurakowska); rozwój międzywojennej literatury krajoznawczej dla młodzieży.
Wybrane publikacje:
Kształcenie literackie w szkołach zawodowych w Polsce –
1918-1939, Universitas, Kraków 1994.
Czytanka literacka w gimnazjum. Geneza, struktura, funkcje, Wyd. Nauk. UP, Kraków 2003;
Wydobyte z zapomnienia. Propozycje lektur dla szkoły podstawowej i gimnazjum. Wybór, opracowanie i uwagi interpretacyjno-metodyczne Zofia Budrewicz, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej, 2006;
Lekcje polskiego krajobrazu. Międzywojenna proza dla młodzieży, Wyd. Nauk. UP, Kraków 2013; nadto autorka ok. stu artykułów.
|