Fot. J. Ciepliński

Zbójnicy i babcyne korole

Mocnym, etnograficznym akcentem zakończył się 30 października cykl wykładów Kulturowego Gościńca zaplanowanych na rok 2012. W poniedziałkowy wieczór zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchania wykładu dr Urszuli Janickiej-Krzywdy, znanej etnografki z Krakowa, która zajęła się sprawą karpackich zbójników w kontekście historycznych dokumentów archiwalnych. Prelegentka krok po kroku obalała mity dotyczące „dobrych chłopców co świat równali” ukazując realia tego specyficznego rzemiosła. Opowiadała o zbójnikach działających dawniej wzdłuż całego łuku Karpat koncentrując się na tych z Beskidów i Tatr. Przekazywana wiedza pochodziłam głównie z badań archiwalnych dokumentów więziennych i sądowniczych 
z XIX wieku.

Po wykładzie swoją najnowszą książkę pt. Babcyne korole. Z etnografii południowej Polski promowała autorka Katarzyna Ceklarz – etnolog ze Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec. Książka ta przeznaczona jest głównie dla regionalistów i miłośników kultury ludowej ale także dla przewodników górskich i pilotów. Zawiera opis poszczególnych grup etnograficznych od Cieszyna aż po Bieszczady, a także encyklopedyczne kompendium wiedzy z podstawowych zagadnień etnograficznych z Beskidów i Tatr. Praca ukazała się nakładem COTG PTTK w Krakowie pod redakcją dr Urszuli Janickiej-Krzywdy, przy konsultacji merytorycznej Doroty Majerczyk oraz Agnieszki Jurczyńskiej-Klosok. Można w niej zobaczyć fotografie autorstwa rabczan: Jana Ceklarza, Jana Cieplińskiego, Wojciecha Kowalczyka i Stanisława Mlekodaja. 

Rozmowa o nowej książce oraz o turystycznych walorach Rabki została wyemitowana 4 listopada o godzinie 7:35 w audycji "Pejzaże regionalne" na antenie Radia Kraków. Można posłuchać jej tutaj:::

http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/pejzaze_regionalne#