Z nurtem jazzu 
- muzyczną opowieść o historii muzyki jazzowej snuł przed zgromadzonymi w sali Galerii "Pod Aniołem" Miejskiego Ośrodka Kultury Antoni Krupa, redaktor Radia Kraków. 
Wykład odbył się 17.09.2013r.

Pan Antoni obdarzony jest charakterystycznym, przykuwającym uwagę słuchaczy brzmieniem głosu, co w połączeniu z wiedzą i sposobem wysławiania się spowodowało, że nie wiadomo kiedy minęły dwie godziny opowieści; i chciałoby się słuchać dalej.

Antoni Krupa, znany Redaktor Radia Kraków, rozpoczął wykład od wyjaśnienia, co kryje sie pod pojęciem jazz, jaka muzyka mieści się w tym gatunku. Nie będę opisywał treści wykładu - ci, którzy przyszli już wiedzą, a zainteresowanych odsyłamy do licznych wydawnictw poświęconych muzyce jazzowej, w tym wydanej w zeszłym roku książce wykładowcy "Miasto błękitnych nut". Dla porządku należy jedynie nadmienić, że pan Antoni historię jazzu podzielił - za Joachimem Ernstem Berendtem - na dekady, każdą ilustrując charakterystycznym dla omawianego okresu utworem i wykonawcą. Opowieść rozpoczyna się w końcu lat 80. XIX wieku, a kończy sto lat później, w latach 80. XXw. 

Dla każdego, kto choć troszkę słuchał  jazzu, takie mazwiska jak Louis Armstrong,  Duke Ellington, John Coltrane czy Miles Davis z pewnością nie są obce. Ale tym, co najbardziej przykuwało uwagę słuchaczy nie były biografie muzyków, lecz ich powiązanie, wzajemne oddziaływanie, nowe wartości, jakie wnosili nie tylko do jazzu, ale także do ogólnie pojetej muzyki światowej. Każdy z wymienionych muzyków, każde zdefiniowane zjawisko czy kierunek muzyczny ma swoje źródło we wcześniejszym nazwisku czy zjawisku muzycznym. Czasem była to jedna kompozycja, czasem jeden koncert, dający impuls do nowego spojrzenia na kompozycję, aranżację lub artykułowanie dźwięków. W muzyce, tak jak w każdej dziedzinie, postęp, nowe rozwiązania posidają swój prototyp w czymś, co już zafunkcjonowało. Większość wielkich i uznanych twórców swoje nowatorstwo zawdzięcza właśnie umiejętności dostrzeżenia potencjału tkwiącego w elemencie czegoś, co już zaistniało, a czego autor elementu nie dostrzegł lub nie docenił. Często taki element był przypadkiem, nie zamierzonym momentem koncertu. Nowe wartości do muzyki jazzowej wnosiły także próby łączenia już istniejących nurtów stricte jazzowych z elementami innych gatunków muzycznych. I tak, łącząc ze sobą nazwiska, zespoły i wydawnictwa, ilustrując staranie dobranymi przykładami muzycznymi i anegdotami zawładnął pan Antoni słuchaczami tak, jak rasowy jazzman podczas koncertu. I podobnie jak na koncercie reagowała niezbyt licznie zebrana publiczność, która po wykładzie nagrodziła wykonawcę brawami.        

Dla mnie opowieść pana Antoniego była także chwilą wspomnień. Pewne przytaczane tytuły, nazwiska i miejsca przypomniały mi o wydarzeniach - nie tylko tych muzycznych - z którymi zetknąłem się, a czasem w których czynnie uczestniczyłem w Krakowie w latach 70. i 80. A były to niesamowite lata dla tzw. kultury studenckiej, która wtedy była czymś zupełnie różnym od tej  "niestudenckiej", masowej, preferowanej w ówczesnych  mediach i podczas imprez masowych. I za to panu Antoniemu serdecznie dziękuję.

 Piotr Kolecki
foto: Jan Ceklarz i Edward Urbaniak

W rewanżu za zaproszenie do Rabki muzyka i redaktora Antoniego Krupy, do studia Radia Kraków zaproszeni zostali Jan Ceklarz i Piotr Kolecki. Ostatecznie do Krakowa pojechał tylko Piotr i  w audycji Antoniego Krupy "Songi Bluesy i Ballady" w sobotę 19 października rozmawiał o muzyce, płycie "the spices"  naszego vice i oczywiście Kulturowym Gościńcu. 

Redaktor Antoni należy do chyba nielicznej grupy dziennikarzy, którzy dają swoim rozmówcom wypowiedzieć się. Nie wykorzystuje ich do wykazania własnej wiedzy i przekonań lub obrony własnych tez. 
Redaktorze Antoni - wielkie dzięki za rozmowę.

:::Strona internetowa Antoniego Krupy

Książka "Miasto błękitnych nut" jest do nabycia w Dworku Białoprądnickim.
Kontakt telefoniczny do Dworku: (012) 420 49 50

Cykliczne audycje radiowe prowadzone przez Antoniego Krupę w Radiu Kraków:

Radiowa kafejka
Audycja nadawana: Niedziela od 14:05 do 16:00
W Radiowej Kafejce, jak to w kafejce, rozmowy o wszystkim. Spotkania z artystami, rozmowy o ich pasjach, namiętnościach i wydarzeniach artystycznych. Rozmowy i występy na żywo. W Radiowej Kafejce można też zamienić coś za coś w "Kantorku zamian". Krystyna Święcicka-Wójcik przedstawia też ulubione nagrania ze swojej prywatnej kolekcji. A wszystko to w lekkiej, rozrywkowej formie. 

Songi, bluesy i ballady
Audycja nadawana: Sobota od 20:00 do 22:00
Aromaty z całego świata. Pyszne kawałki naszych ulubionych artystów. Trochę jazzu, trochę soulu, szczypta bluesa i muzyki rockowej. Nowości polskiej i światowej fonografii. 

Helikon
Audycja nadawana: Wtorek od 00:05 do 02:00
W pierwszej godzinie aktualności krakowskiego środowiska jazzowego, informacje o koncertach, nowe nagrania. W drugiej godzinie wielka klasyka jazzu i nowości światowej fonografii.