Sesja „Rabczańskie Baden-Baden”

W 150-lecie formalnego rozpoczęcia działalności uzdrowiskowej w Rabce, Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec zostało zaproszone przez Uzdrowisko Rabka SA do włączenia się w trwające przez cały 2014 rok obchody jubileuszowe. Zorganizowaliśmy sesję pt. „Rabczańskie Baden-Baden”, której założeniem było pokazanie trudnej drogi jaką musieli przejść założyciele zdroju do czasu, aby Rabka stała się ważnym polskim kurortem. Po wtóre celem sesji było przypomnienie, że Rabka tuż przed wybuchem II wojny światowej przeżywała czas swojej świetności z dobrymi widokami na zaistnienie wśród liczących się europejskich kurortów. Trzecią składową wykładów było nowe, nie eksploatowane dotychczas w piśmiennictwie ujęcie tematu, poprzez zajęcie się aspektami dawnych metod leczniczych, architektonicznej mody uzdrowiskowej i tematu reklamy Rabki w przedwojennej prasie.

 

Sesja zaczęła się od odpowiedzi prezesa Uzdrowiska Rabka SA Andrzeja Kowalczyka na pytanie: Uzdrowisko Rabka co dalej? Ten wykład powiązał przeszłość z przyszłością pokazując, że rabczańskie lecznictwo uzdrowiskowe objęte jest dalekosiężnymi planami z wielomilionowymi inwestycjami. Zmianie ulec ma rozmieszczenie ośrodków leczniczych, poprzez sprzedaż jednych, a rozbudowę innych. Głos w tej sprawie zabrała także burmistrz Ewa Przybyło, przypominając o współpracy gminy i Uzdrowiska, w tym powstaniu tężni oraz informując o wspólnych planach inwestycyjnych. Powstać ma druga tężnia i baseny solankowe w „Słonecznym Grodzie”.

Sesja moderowana przez dra Andrzeja Walawskiego płynnie przeszła w dalsze planowane na ten dzień atrakcje, czyli jego wykład o dobroczynnych skutkach umiarkowanego spożycia wina, a następnie praktyczną prezentację tego tematu przez właścicieli Folwarku Stara Winiarnia. Wieczór zakończył się w rytmach nowoorleańskiego jazzu w wykonaniu New Market Jazz Band.

Frekwencja na wykładach wzrastała w miarę zbliżania się pory degustacji, ale ci, którzy byli od początku raczej nie żałowali. Czego wyrazem jest relacja Beaty Szkaradzińskiej: 

W kolejnym z wykładów wiele świeżości w spojrzeniu na historię rabczańskiego zdroju, okraszoną humorem, wniósł wykład pt. „Dawniejsze kuracyje u rabczańskich wód", Jana Ceklarza, lekarza, ordynatora w Uzdrowisku Rabka S.A. (...)Mówił on ciekawie o dawnych chorobach, wspominając, że solanka z Rabki z powodu braku jodu na Podhalu była stosowana przeciw ...kretynizmowi. Z kolei mleko kozie na gruźlicę. (…) Przypomniał o kłopotach Jana Zubrzyckiego z założeniem uzdrowiska oraz to, że sam sobie obiecał, że przez 10 lat nie będzie czerpał dochodów z uzdrowiska, a jeśli takie będą, przeznaczy je na jego rozwój.

Równie barwnie i ciekawie o reklamie Uzdrowiska w prasie, jeszcze w XIX wieku, a także reklamach działających firm na terenie zdroju opowiadała w swym wykładzie pt. „Historia Zdroju w reklamie", Katarzyna Ceklarz, także reprezentująca Stowarzyszenie „Kulturowy Gościniec".

Wykład o zmieniających się trendach w architekturze uzdrowiskowej wygłosił dr Zbigniewa Możdżenia z Muzeum Tatrzańskiego. Sprawił, że oglądając kolejne budynki widownia włączała się w dyskusję.

Cały tekst :::TUTAJ.

tekst: Jan Ceklarz
foto. Piotr Kuczaj 
całość galerii :::tutaj