Złota era rocka  - wykład
Jerzego Skarżyńskiego 
redaktora Radia Kraków, który odbył się 15 września 2015r. w Galerii "Pod Aniołem",  zgromadził pełną salę słuchaczy.

Podczas jednej z tras koncertowych po Niemczech gościł nas Mecky Kangaroo, gitarzysta psychodelicznej grupy „Cosmic Kangaroo”. Jedna ze ścian jego mieszkania pokryta była specyficznym wykresem, ilustrującym czasowy rozkład działalności muzyków kilkunastu grup, mających istotne znaczenie dla rozwoju muzyki od 1960 roku. Prześledzić tam można było z kim i kiedy współpracowali tacy wielcy jak Bob Dylan, John Lennon, Robert Fripp, Roger Waters, Peter Gabriel, Kate Bush, Mark Knopfler, Sinead O'Connor, Sting… . Przypomniał mi się obraz tego pokoju podczas wykładu Jerzego Skarżyńskiego o muzyce lat 1960-1970. Pan Jerzy, (którego - jak się okazało - zna osobiście kilkanaście osób przybyłych na wykład), w ciągu 2 godzin, w wielkim skrócie przedstawił rozwój muzyki tego okresu w ujęciu zgodnym z własnym wykształceniem czyli historycznym. Bo na muzykę można patrzeć różnie, od ujęcia socjologicznego, przez chronologiczne, biznesowe po czysto techniczne. Pan Jerzy główny nacisk położył na wątek przyczynowo-skutkowy, na procesy historyczne zachodzące w muzyce rozrywkowej, począwszy od czarnych muzyków delty Missisipi, przez ruch hippisowski, po zbuntowanych, młodych anglików i punk-rock. Dla starszej części słuchaczy, znającej nazwy zespołów i nazwiska muzyków  było to przypomnienie i może nowe spojrzenie na ten okres w ich życiu. Ale wśród publiczności była też młodzież, dla których tamte lata to „prehistoria”. I chociaż nazwy i nazwiska mogły im być obce, to jednak sama historia i sposób jej zaprezentowania były na tyle ciekawe, że po wykładzie dopytywali pana Jerzego o tytuły i nazwiska wykonawców, które ilustrowały wykład.

Cieszy nas pełna sala, cieszy, że organizowane spotkania z muzycznymi dziennikarzami – a było to już takie trzecie spotkanie – znajdują coraz większe zainteresowanie, przyciągając słuchaczy w różnym wieku.

Jerzy Skarżyński - z wykształcenia historyk, z zamiłowania i zawodu dziennikarz muzyczny, związany z Radiem Kraków od lat 70-tych. Prowadzi szereg audycji radiowych, a wśród nich „Pociąg do muzyki”, „Muzyczny Budzik”, „Perły z Rockowego Lamusa”, „Klasyka i Rock”, „Nocny Szlak Radia Kraków”, „Lista Niezapomnianych Przebojów”. Od 1971 działa w legendarnym, studenckim Klubie „Pod Przewiązką”, w którym organizuje cotygodniowe spotkania poświęcone poznawaniu muzyki rockowej. Jest autorem kilku książek poświęconych muzyce rockowej.

„Przy wszystkich swoich zasługach pozostaje człowiekiem niezwykle skromnym i otwartym, od którego na antenie bije niesamowita szczerość i autentyczność. Podobnie zresztą jak od wszystkiego co robi. Pozostaje wzorem dla wielu młodych, chcących w przyszłości prezentować muzykę. „

 Tekst i foto: Piotr Kolecki


Wykład 15.09.2015 zorganizowany został przez Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec, dzięki uprzejmości Miejskiego Ośrodka Kultury, który udostępnił salę. Współfinansowany był z otwartego grantu na kulturę UM Rabki 2015.