Mała rzecz a cieszy!


Anastazja Leśniak 

Od twoich listów pachniało w sieni… - śpiewał kiedyś Czesław Niemen. U Anastazji Leśniak z Rabki kopertami, kartkami i zaproszeniami pachnie cały dom. Od podłogi aż po sufit znaleźć można liczne pudełka z papierami o przeróżnej gramaturze i kolorze, wstążki, dżety, dziurkacze o przedziwnym wykroju oraz wszelkiego rodzaju ozdobne dodatki pasmanteryjne. Organizując różnego rodzaju przyjęcia – ślub, chrzciny, osiemnastki lub studniówkę, często potrzebne są niepowtarzalne zaproszenia, bileciki, karteczki, zawieszki, dyplomy i inne pamiątkowe przedmioty wykonane z papieru. Współcześnie każdy chce aby te bibeloty były oryginalne, dopracowane i podkreślające charakter zarówno uroczystości jak i samego gospodarza - opowiada Anastazja. Mając to wszystko na uwadze, w 2009 roku zaczęłam wykonywać kartki i zaproszenia pod szyldem „Kartdecor”.

Dzisiaj nie ma sobie równych, zadziwiając precyzją, starannością oraz pomysłowością w dekorowaniu tych, wydawałoby się, tak prostych rzeczy.

 A wszystko to, jak twierdzi, zaczęło się przez przypadek… Któregoś dnia, tuż przed Bożym Narodzeniem dostaliśmy książkę na temat papierowych ozdób na choinkę. Usiadłam z dziećmi przy stole nie spodziewając się, że to co miało być zabawą stanie się moim stałym zajęciem – mówi Nastka. Od tamtej pory wykonałam tysiące różnego rodzaju papierowych zaproszeń, kartek świątecznych i zawieszek. Były też zamówienia nietypowe, które choć bardzo pracochłonne są miłym wyzwaniem, dającym wiele satysfakcji. Wykonywałam kartki informujące, że ktoś zostanie babcią i dziadkiem, robiłam księgę gości weselnych, liczącą przeszło sto stron, oraz oryginalne pudełka dostosowane do konkretnego, najczęściej niewymiarowego, prezentu. Po tych trzech latach pracy z papierem, od pierwszego wejrzenia, rozpoznaje zarówno rodzaj użytej kartki jak i gramaturę papieru oraz jego nazwę firmową.

     

Oprócz typowych sposobów zdobienia kartek, jak naklejanie różnych elementów zdobniczych (suszek, piórek, cekinów, elementów papierowych) Anastazja stosuje również bardziej skomplikowane metody, wyróżniające jej wyroby wśród innych: embossing i quiling. Pierwsza z tych metod polega na wytłaczaniu wypukłych wzorków na papierze, za pomocą specjalnych szablonów oraz dłuta kulkowego, który nie przedziurawia papieru. Wykorzystując tą technikę otrzymujemy dyskretne i bardzo eleganckie zdobienie (np. inicjały gospodarzy, motywy kwiatowe lub geometryczne. 

Specyficzną odmianą tego zdobienia jest embossing na ciepło, polegający na nakładaniu specjalnego pudru na wcześniej zamalowane miejsce, który pod wpływem nagrzewania topnieje powodując powstanie jednolitej warstwy przypominającej srebro lub złoto. Druga metoda – quiling, polega na tworzeniu ozdób przy użyciu wąskich pasków kolorowego papieru, które zawija się i formuje nadając im zamierzone kształty. W ten sposób można wykonać bardzo kolorowe i wesołe kartki na każdą okoliczność.

          

Anastazja promowała niedawno swoje wyroby na Targach Ślubnych w Nowym Sączu, wzięła też udział w konkursie na Scrapbooking’owym festiwalu, z którego prace konkursowe brały udział w aukcji charytatywnej.

 

Kartki, wykonane przez Anastazję, można kupić w sklepie dla plastyków „Afik” oraz w kwiaciarni „Niezapominajka”, a także zamówić bezpośrednio u autorki.

Anastazja Leśniak – „Kartdecor”

ul. Kręta 9a

tel. 517 135 222

kartdecor@interia.pl