Ewa Kisiel

Tańcowała igła z nitką…

W niewielkiej pracowni, ukrytej pod stokami Maciejowej, od ponad 15 lat powstają misterne prace hafciarskie Ewy Kisiel. Autorka (znana szczególnie najmłodszym mieszkańcom Rabki, których od lat uczy sztuki hafciarskiej) specjalizuje się w wykonywaniu haftowanych obrazów różnymi technikami: krzyżykami, haftem atłaskowym, angielskim oraz richelieu. Za ich pomocą wykonywane są przeróżne kompozycje kwiatowe, widoki, postacie świętych, sceny biblijne, elementy regionalne a także „damki” czyli postacie kobiece w strojach z poszczególnych epok. W pracowni spotkać można także bardzo ciekawą kolekcje prac czarno-białych wykonanych m.in. techniką sznureczkową (wodną) - haftowanych cienką nitka na atłasie.

Najczęściej używam muliny i kordonku - zdradza swoje tajemnice Ewa – czasem także nici w kolorze złota lub srebra. Są dwie rzeczy na świecie które mi się nigdy nie nużą: haftowanie i pielęgnowanie kwiatów w ogrodzie. Właśnie dlatego w zimowe wieczory najchętniej haftuje kwiaty: róże, maki, tulipany, piwonie i wszystkie inne jakie można spotkać na łąkach. Bardzo lubię haft kolorowy. Właściwy dobór kolorów jest zresztą bardzo ważny i na początku może sprawiać kłopoty (łatwo na tym tle popaść w kicz). Seria obrazów czarno- białych była więc dla mnie wyjątkowa i niepowtarzalna. Tą monochromatyczną techniką najefektowniej przedstawiały się sceny biblijne (jedna z nich „Burza na jeziorze” została podarowana Metropolicie Krakowskiemu ks. Stanisławowi Dziwiszowi) i postacie świętych np. Matki Bożej.

   

W trakcie dotychczasowej pracy Ewa Kisiel miała ponad 30 wystaw indywidualnych i drugie tyle wystaw zbiorowych. Podczas rekordowej wystawy (w Galerii Autorskiej Ewy Łaczek-Daleki) zaprezentowała 200 prac na raz. Wykonanie niektórych egzemplarzy trwało ponad pół roku.

Szczerze mówiąc, choć bardzo lubię proces twórczy towarzyszący haftowaniu, efekt końcowy jest zaskakujący i nie zawsze przewidywalny. Podoba się on osobom odwiedzającym wystawy i moją pracownie. Dużą popularnością cieszą się kolorowe, szyte ręcznie a następnie haftowane woreczki, wypełnione pachnącymi ziołami (miętą i melisą). Zioła te hoduje w ogrodzie koło domu, następnie suszę tak aby nie straciły aromatu i napełniam nimi gotowe woreczki. Wykonuję również haftowane zabawki, poduszeczki na igły oraz inne drobne upominki.

Ewa Kisiel
Rękodzieło artystyczne - haft
Rabka-Zdrój
ul. Traczykówka
Tel. 884295050

 

opracowała Katarzyna Ceklarz