Ewa Piechota z nowymi adeptkami sztuki pergaminowej

Z Rabki do Holandii i Wielkiej Brytanii

Choć od 30 lat zajmuje się rękodziełem i przeszła przez różne formy tej twórczości (malarstwo, haft, szydełkowanie, itp.) to niepokój twórczy udało się złagodzić dopiero nowatorską techniką zdobienia pergaminu. 
Ewa Piechota
, bo o niej mowa, promuje swoje pergaminowe wyroby zarówno w Polsce, Wielkiej Brytanii jak i Holandii.

Sztuką pergaminową zajmuję się od 2007 roku. Nauczyłam się jej sama i nadal zgłębiam jej tajnik – z uśmiechem opowiada Ewa. Jest to stara sztuka sięgająca korzeniami średniowiecza. W XVII wieku zabrali ją ze sobą do Południowej Afryki holenderscy koloniści. Tam przetrwała do naszych czasów, by powrócić do Holandii. W ostatnich dziesięcioleciach świętuje renesans na całym świecie. W tej technice można wykonywać abażury, pudełka, zakładki do książek, kartki, zaproszenia, obrazy i wszelkiego rodzaju ozdoby. Nie jest sztuką łatwą, wymaga dużego skupienia i poświęcenia, dużej uwagi i cierpliwości. Prace w tej technice wykonuje się specjalnymi narzędziami: do wytłaczania tzw. embossingu, do dziurkowania i wycinania. Oczywiście wykonuje się je na specjalnych podkładkach. Możliwości jest bardzo dużo ale jak to zwykle bywa, wszystko zależy od wyobraźni i kreatywności. Przydaje się umiejętność rysowania, ponieważ wszystko co wytłoczymy narzędziami staje się bardziej lub mniej wypukłe. Proces ten jednak nie jest odwracalny Poprzez odpowiedni nacisk na narzędzie możemy pięknie ukazać światłocień podobnie jak w rysunku mocniejsze przyciśnięcie ołówka daje mocniejszą kreskę. Dlatego też możemy wykonywać portrety ale również przepiękne koronki. Z daleka taki wyrób przypomina misterny haft na cienkim muślinie.

Sztukę pergaminową dziel się na „białą”, w której poprzez embbossing i wycinanie przedstawia się swoje inwencje twórcze i „kolorową”, gdzie dodatkowo używa się pasteli olejnych, akwareli i pisaków wodnych ale również wszelkiego rodzaju Tint. Aktualnie Ewa jest Certyfikowanym Instruktorem Sztuki Pergaminowej I i II stopnia Pergaminart [CIP]. Ma swoją wirtualną galerię w Holandii oraz Wielkiej Brytanii. Wykonuje także projekty na potrzeby polskiego portalu poświęconego tej technice. Jej prace były wielokrotnie nagradzane na ogólnopolskich konkursach pergaminowych. W 2009 roku wywalczyła tam najwyższe trofeum i przywiozła do Rabki I nagrodę.

Jej motto brzmi:
Kocham to co robię i chciałabym swoją zdobytą wiedzę przekazać innym.

Ewa Maria Piechota
www.evaart.multiply.com

www.picasaweb.com/evaart1

http://www.card-making-world.com/

www.pergamano.com