Gosia Traczyk 

Secesyjne inspiracje

Kolorowe szkliwa, nietypowe kształty i ciekawe aranżacje przedmiotów codziennego użytku to domena Gosi Traczyk – właścicielki Pracowni Ceramiki Artystycznej „Keramia”, w której twórczy bałagan zdradza intensywny charakter pracy artystki.

Pracownia ta działa w Rabce od roku. Przez ten czas powstało w niej kilkaset ceramicznych naczyń 
i elementów ozdobnych, jak misy, dzbany, patery, świeczniki, kominki, i formy rzeźbiarskie, z których każda ma niepowtarzalny wygląd. Nie ma dwóch takich samych prac – opowiada Gosia. Nawet jeśli bym bardzo się starała powtórzyć dany pomysł to i tak jest to prawie niemożliwe. Wszystkie przedmioty wykonuję ręcznie, 
a ich unikatowość jest jednocześnie ich największym atutem. Najwięcej pomysłów przychodzi mi do głowy podczas jazdy i często żałuję, że nie mam czegoś do rysowania by móc od razu naszkicować projekt. Gdy jestem już w domu z reguły te pomysły uciekają a wykluwają się nowe, zupełnie inne.

  

Materiały, z których powstają ceramiczne cudeńka to przede wszystkim różnokolorowa glina plastyczna, farby ceramiczne do dekoracji, czyli angoby oraz szkliwa. Po uformowaniu danego przedmiotu z gliny następuje ich malowanie oraz pierwsze wypalanie w piecu na tzw. biskwit. Następnie całość jest szkliwiona i drugi raz wypalana „na ostro” w temperaturze ok. 1200ºC . Po ośmiu godzinach spędzonych w specjalnym piecu produkt jest gotowy i trafia do galerii lub bezpośrednio do późniejszego użytkownika. Stworzenie pracowni „Keramia” to spełnienie mojego największego marzenia. Już w szkole – Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu, gdzie uczyłam się ceramiki pod okiem profesora Eugeniusza Molskiego, wiedziałam co tak na prawdę chcę robić w życiu. Teraz jest to możliwe. Zakładając pracownie chciałam aby nazywała się w sposób egzotyczny ale jednocześnie od razu mówiła jaki to będzie warsztat. Wybrałam węgierską wersje słowa ceramika czyli „Keramia”. Nasi południowi sąsiedzi zarówno Węgrzy jak i Czesi fascynowali się secesją i mają w tej dziedzinie niemałe osiągnięcia. Dla mnie secesja jest ulubionym stylem w sztuce i nieustanną inspiracją w pracy.

Prace Małgorzaty Traczyk można kupić w Galerii „Styl” na ul. Sądeckiej oraz zobaczyć w Galerii „Pod Lilianną” lub bezpośrednio w pracowni.

 

 

Pracownia Ceramiki Artystycznej „Keramia”

ul. Zakopiańska 12 Rabka-Zdrój

pracownia@keramia.com.pl

www.keramia.com.pl

 

 

 

 

 

wysłuchała Katarzyna Ceklarz