Kasia Stolarczyk

Kolczyki wycięte z tęczy

 

Na ulicach Rabki spotkać można dziewczyny, które choć ubrane w szaro-czarne ciężkie kurtki zimowe mają na uszach kolorowe okrągłe kolczyki. Swoista moda na tego rodzaju jaskrawą biżuterię wykonaną z wełny wchodzi do rabczańskiej mody za sprawą Kasi Stolarczyk, która z pomocą szydełka tworzy „wiosnę zimą”.
   

Wszystko zaczęło się gdy urodziła się nam Judyta – wspomina Kasia. Po dwóch synach, dla których najważniejszy jest tata z zamiłowaniami komputerowymi, wreszcie miałam córkę dla której powróciłam do rodzinnej tradycji robienia na drutach, szydełkowania, szycia i wielu innych „babskich” prac ręcznych. Skupiłam się głównie na wykonywaniu kolorowych kolczyków z przeróżnych materiałów. Mój autorski pomysł to kolczyki z włóczki w kształcie kwiatów lub kół o średnicy od 3 do 6 cm.

Kolczyki te mają trzy podstawowe zalety: są oryginalne, lekkie (nie naciągają uszu) i co najważniejsze wywołują uśmiech zarówno u noszących jak i widzów. No a przecież radości, w ponure dni najbardziej nam brakuje. 

Kolczyki Kasi doczekały się już kilku kolekcji: pierwsza „na ludowo” to kolczyki wykonane z prawdziwej owczej wełny (może trochę gryzą w szyję ale tym samym poprawiają krążenie) w naturalnych kolorach dodatkowo przyozdobionych drewnianymi koralikami. Druga to kolekcja „zielono mi” gdzie dominuje kolor zielony we wszystkich możliwych odcieniach i, w przypadku kolczyków z koralikami, powtarzającymi się elementami młodych listków. Trzecia kolekcja nosi tytuł „wiosna zimą” pod którym kryją się kolczyki we wszystkich kolorach tęczy i o sporych średnicach. Jak widzę włóczkę to już wiem jakie kolczyki można by z niej wykonać. Praca w tym materiale jest dla mnie frajdą, formą relaksu, podczas której powstaje coś z czego mogą cieszyć się inni. Robię kolczyki praktycznie ze wszystkiego. Wykorzystuje nici, włóczki, koraliki, muszelki czy też guziki. Z dziesiątek różnych guzików powstała czwarta kolekcja nazwana „guzik-luzik” (kolczyki dla naprawdę wyluzowanych dziewczyn) w której motywem przewodnim są właśnie guziki. Ta kolekcja jest bardziej stonowana, przeważają brązy, beże i pomarańcze w wielu odcieniach. Kolczyki z guzików są niepowtarzalne, mam wrażenie że awangardowe i na pewno nie dla wszystkich ale dla dziewczyn, które cenią sobie oryginalność, naturalność i nie boją się łamać dotychczasowych standardów 
w modzie.
 

Gotowe wyroby Kasi można zobaczyć w Kawiarni-Księgarni „Miedzy Słowami”

 wysłuchała Katarzyna Ceklarz

Katarzyna Stolarczyk

tel. 603432673

www.kolczyki.internetdsl.pl