Kulturowy Gościniec na Rabka Festival 2019

Podczas tegorocznej edycji Rabka Festival Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec zorganizowało wieczorne spotkanie w kościele Muzeum im. Wł. Orkana 12 lipca o 21.00. Okazją była rozmowa o wydanej przez nas w zeszłym roku książce pod red. Zofii Budrewicz i Jana Ceklarza „Rabka w literaturze, literaci w Rabce”, której egzemplarze przekazaliśmy organizatorom festiwalu.

Spotkanie składało się z 3 części, rozmowy naszego prezesa Jana Ceklarza z prof. Anną Czabanowską-Wróbel, koncertu estońskiego zespołu „Sirgutti” oraz występu „Pathmana” z wiceprezesem stowarzyszenia Piotrem Koleckim oraz Markiem Leszczyńskim, którzy zaprosili do współpracy Włodzimierza „Kiniora” Kiniorskiego.

Krótka rozmowa wokół literackich tematów w Rabce dała obraz podejmowanych badań literaturoznawczych, w których istotna jest kategoria przestrzeni oraz przeżywanych w niej emocji. W nurt ten świetnie, według prof. Czabanowskiej-Wróbel, wpisuje się omawiane wydawnictwo.


dr Jan Ceklarz i prof.  Anna Czabanowska-Wróbel         zdjęcie Piotr Kuczaj

Pierwszy z koncertów, estońskiego zespołu „Sirgutti”, to profesjonalnie opracowana estońska muzyka ludowa. Zabrzmiały polki i walce, a także śpiew a capella. Wszystko poukładane harmonijnie i rytmicznie. Nazwa zespołu, to w dialekcie z Tartu „Droga Mleczna”.


Sirgutti      zdjęcie Marian Krzymiński

Jeżeli to była Droga Mleczna, a przynajmniej jej północny odcinek, to my zapraszamy do czarnej dziury... a może supernowej? – zapowiedział swój koncert Piotr Kolecki. Muzyka „Pathmana” to przeciwieństwo poprzedniego stylu, ale uzupełniające się z dwoma pozostałymi częściami wieczoru, dając w sumie możliwość posmakowania trzech różnych kulturalnych doznań. „Pathman” grał nastrojowo, eterycznie, co w przestrzeni drewnianego kościoła, w letnią noc, dawało atmosferę mistyczną. Eksperymenty dźwiękowe Piotra i Marka zostały podkreślone niespokojną linią saksofonu (i innych instrumentów dętych) „Kiniora”.


Pathman - Kolecki, Kiniorski, Leszczyński    zdjęcie Marian Krzymiński

Ale wkład naszego Stowarzyszenia w RabkaFestival'2019 to nie tylko ten wieczór. W ostatnim dniu, jako literacką podstawę do swoich muzycznych warsztatów nasz wice Piotr wykorzystał baśń naszej sekretarz Katarzyny 
"Okrzyn jeleni" z tomiku "Legendy, bajki i dziwy z Babią Górą w tle". Z pomocą różnych, prostych "narzędzi muzycznych" dzieci emitowały dźwięki jakie wydawałyby rośliny cierpiące z powodu głupoty ludzi.    


„Szukamy dźwięków do gorczańskich opowieści” warsztaty literacko-muzyczne  zdjęcie Maciej Wacławik

Kolejne edycje „Rabka Festivalu” stanowią niewątpliwy sukces. Gratulujemy Iwonie Haberny pomysłów i zapału, doceniając Jej ciężką pracę oraz wielu zaangażowanych w to osób. Kulturowy Gościniec w różnych formach był z „Rabka Festivalem” od początku. Zaczęło się od konsultacji przeprowadzanych przez Iwonę Haberny z rabczanami w trakcie organizowania wydarzenia. Uczestniczyli w nich Katarzyna i Jan Ceklarzowie, sugerując osoby, które mogłyby wnieść do festiwalu swoje ciekawe działania i możliwe punkty programu. Od pierwszego festiwalu brali w nim udział nasi członkowie Agata Stasik (pod szyldem „Kura D.”), Piotr Kolecki (samodzielnie lub jako „Pathman”), Katarzyna Ceklarz czy Stanisław Mlekodaj. Stowarzyszenie w 2015 r. przyznało głównej organizatorce, Iwonie Haberny nagrodę „Kulturowego Pomysłu Roku 2015”. Życzymy kolejnych sukcesów w przyszłości.

 

  stat4u