NIP 735-279-65-91
KRS 0000330256
REGON 121008901

>> Zarząd Stowarzyszenia
>> Nasz Statut
>> dane teleadresowe

Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec gromadzi osoby chcące poznawać i zrozumieć, w jaki sposób toczy się to, co nazywane jest życiem człowieka. W nazwie stowarzyszenia użyliśmy pojęcia kultury, które rozumiemy jako sferę wytworów ludzkiej działalności, języka w jakim człowiek się wyraża oraz sposobów przeżywania rzeczywistości. Zresztą nie będziemy kłócić się o definicje, bo jest ich w naukach humanistycznych bardzo wiele, lecz przytoczymy jedną, autorstwa Piotra Sztompki, która chyba najbliższa jest naszych założeń: Kultura: całościowy sposób życia charakterystyczny dla danej zbiorowości, na który składa się wszystko to , co ludzie "robią, myślą i posiadają" jako członkowie społeczeństwa ( wzory działania, myślenia i wyposażenia materialnego). Tyle teorii.

Powstało w roku 2009. Nazwa stowarzyszenia pochodzi od cyklu wykładów "Kulturowy Gościniec" realizowanych (przez dwóch założycieli) w latach 2007-2009 w Kole Terenowym i Kole Przewodników Beskidzkich przy PTTK w Rabce. Wokół tych wykładów oraz wycieczek tematycznych zebrała się grupa osób, których zainteresowania przerodziły się w chęć założenia własnej organizacji. Wśród założycieli jest spora grupa przewodników górskich oraz osób zainteresowanych turystyką ale także ludzi z kręgów artystycznych i naukowych. (na zdjęciu poniżej spotkanie założycielskie)


I działa tak, aby w miarę możliwości, odpowiadało to bergsonowskiemu élan vital (pędowi życiowemu). To znaczy, było bieżącą odpowiedzią na kulturowe potrzeby społeczności, skupiało ludzi którzy chcą coś poznać, coś zobaczyć oraz coś zrozumieć. A to coś, niech właśnie będzie odkrywczym aspektem świata. Konkretnie: chcemy wytworzyć tradycje systematycznych spotkań z ludźmi kultury ( w szczególności nauki i sztuki), którzy będą opowiadać o swoich zainteresowaniach, badaniach oraz ich wynikach i realizacjach. Poza tym nadal będziemy skupiać się na wycieczkach zorientowanych kulturowo (również kultury turystyki górskiej). W planach mamy realizacje przedsięwzięć artystycznych, projektów tematycznych nastawionych na opis historii i tradycji Rabki, w której mamy siedzibę oraz regionu (a może i dalej), a także różne inne projekty związane z zjawiskami kulturowymi (artystyczne, publicystyczne etc.). Plany są dalekosiężne, natomiast ich realizacja zależy od bieżących pomysłów , konkretnych potrzeb a także od środowiska, które uda się stworzyć. Jeżeli drogi Czytelniku dobrnąłeś do końca tego tekstu, prawdopodobniej jesteś tym, który w tym środowisku ma swoje miejsce.

15 czerwca nasze stowarzyszenie wraz kilkunastoma innymi instytucjami kulturalnymi zostało uhonorowane specjalnym podziękowaniem oraz  medalem zokazji 150-lecia lecznictwa uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju. Medal i podziękowanie w imieniu rabczańskiego samorządu oraz wspólnoty mieszkańców wręczyła burmistrz Ewa Przybyło.
A medal zaprojektował nasz wice.