Opowieść antropologa o współczesności

19.09.2024 r. , w cyklu wykładów „Światopoglądy” proponowanych przez Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec, swoją opowieść o współczesności w Miejskiej Bibliotece Publicznej snuł prof. Waldemar Kuligowski, antropolog kulturowy. 

W rozmowach bezpośrednich, w publikatorach, w mediach społecznościowych wielu z nas wygłasza własne przemyślenia, zamieszcza komentarze do wypowiedzi innych, komentarze do komentarzy. Czy dyskutując, spierając się, prezentując swoje stanowisko zdajemy sobie sprawę, że nasze opisywanie otaczającej nas, złożonej rzeczywistości to tylko nasza projekcja? I każdy nasz adwersarz ma równie uprawnioną własną projekcję? A na ile w tym naszym opisaniu opieramy się na własnym doświadczeniu, na ile na wpojonych nam dogmatach i prawdach, na ile na doniesieniach medialnych, a na ile jesteśmy nośnikami, przekaźnikami idejek i interpretacji uznanych przez nas autorytetów? Człowiek to istota społeczna, która swoją pozycję na „trzecim kamieniu od Słońca” zawdzięcza temu, że potrafi swoje odkrycia, doświadczenia i refleksje przekazywać zarówno w czasie jak i w przestrzeni. I, może za wyjątkiem „Lucy”, nie było i nie ma wśród nas nikogo, kto swoje deliberacje oparłby jedynie na własnym doświadczeniu. 
„Światopoglądy” to cykl wykładów mających nie tylko ukazać słuchaczom jakieś nowe dla nich spojrzenie na otaczający świat, ale i dać asumpt do własnych przemyśleń. 
Kolejną inspiracją był wykład Sen, Płeć, Kultura prof. Waldemara Kuligowskiego. 

Świat jest przezywany na wiele  różnych sposobów, stad też istnieje wiele rodzajów kultur. Ludzie  mają olbrzymi potencjał plastyczności mentalnej i w podobnych sytuacjach zachowują się odmiennie, ale jednocześnie są przekonanym o swoich kulturowych racjach. Są pewne stany, takie jak trans, które  trudno zbadać, ale ich powszechność być może wynika z ogólnoludzkich potrzeb. Przyglądając się sposobom odczytywania ról płciowych, kultury dają spektrum zachowań. Antropologia kulturowa jest także po to, aby popatrzeć na wielość, różnorodność i skomplikowanie ludzkiego świata, odczytując niekończącą się opowieść znaczeń, sensów i odniesień. Wykład prof. Waldemara Kuligowskiego, kierownika Zakładu Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu był właśnie o tym i obfitował w przykłady badań terenowych,  poprzez które wykładowca w erudycyjny i ciekawy dla słuchaczy sposób, pokazał znaczenie antropologii, również jak metody autorefleksji. Spora część wykładu zajęły pytania i komentarze publiczności, często stałych bywalców „Światopoglądów”  Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec.