Mathare może być wszędzie

Mathare to dzielnica slumsów w stolicy Kenii - Nairobi. Szacuje się, że mieszka w niej około pół miliona osób. W najstarszym slumsie Mathare, gdzie w skrajnych warunkach żyje około 200 tys. ludzi, działa szkoła św Filipa, będąca wyspą cywilizacji w morzu nędzy. Dla dzieci uczących się w tej szkole, pobyt w niej to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy, którą nota bene chłoną z dużo większym zapałem niż wielu ich bogatszych rówieśników, ale także możliwość chwilowego poczucia bezpieczeństwa, czy zaspokojenie wszechobecnego głodu. 


  Profesorowie z "Romera" prezentują 2 numer pisma "?", z którego dochód wspomógł Szkołę z blachy.  

Mathare czeka na pomoc, która nie tylko zaspokoi podstawowe potrzeby, ale przede wszystkim spowoduje zmiany, prowadzące do tego, że to siedlisko ubóstwa i przemocy zacznie przekształcać się w miejsce godnego życia ludzi. O problemie Mathare, a z nim i wielu innych podobnych mu ludzkich skupisk na całej kuli ziemskiej, usłyszeliśmy w Rabce dzięki prof. Bartoszowi Przybyłowi-Ołowskiemu, nauczycielowi filozofii w I Liceum Ogólnokształcącym im. E. Romera. Zainteresował on, na początek swoich uczniów później innych rabczan, programem fundacji Partners Polska, zbierającej środki na edukację zdolnych młodych osób z dzielnic nędzy. Bartosz Przybył-Ołowski z dumą opowiada o swoich podopiecznych oraz o akcji pomocowej: 

Ostatnim akcentem dwutygodniowej historii, którą rozpoczęli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rabce, tworząc drugi numer pisma filozoficznego "?", dedykowanego licealistom ze slumsów Mathare, był pokaz filmu „Szkoła z blachy” oraz koncert Piotra Koleckiego. Nakład pisma (170 egzemplarzy) został wyczerpany, sukcesem zakończyła się aukcja obrazów i kolaży autorstwa uczniów I Liceum w Rabce. Zebraliśmy ok. 2700 złotych i ufundowaliśmy dwa stypendia – ponieważ wszyscy jesteśmy licealistami ze slumsu Mathare. Redakcja pisma filozoficznego "?" bardzo dziękuje wszystkim , którzy utwierdzili nas w tym przekonaniu. Jeszcze raz dziękujemy bardzo. 

Do pomocy dla Mathare włączyło się Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec oraz Księgarnia Kawiarnia „Między Słowami”, w której w sobotni, czerwcowy wieczór 25.06.2011 roku odbył się koncert badacza dźwięków, profesora z I LO i wice-prezesa Kulturowego Gościńca - Piotra Koleckiego. Przed koncertem odbył sie pokaz filmu "Szkoła z blachy" można też było nabyć wspomniany numer pisma filozoficznego „?” , z którego dochód przeznaczony był na stypendia dla młodych osób z Mathare. Piotr Kolecki, rozpoczynając koncert, mówił, że krajom trzeciego świata potrzebna jest elita. Potrzebni są ludzie wykształceni, którzy będą inicjatorami zmian. We współczesnym, globalnym świecie niezwykle ważny jest przepływ informacji i nowych technologii. Żeby naprawdę pomóc, potrzeba jest wydobyć tych ludzi z zapaści kulturowej, do której spycha ich życie w slumsach. Jest nadzieja, że te młode osoby, którym umożliwi się zdobycie wykształcenia, przyczynią się do poprawy warunków życia w Mathare. 

Zdjecia z tego wieczoru autorstwa Jana Ceklarza i Mateusza Koleckiego w galerii. 

 

Fundacja Partners Polska zamieściła na swojej stronie internetowej podziękowania  za organizację zbiórki na rzecz młodych ludzi ze slumsu Mahare w Nairobi.   ::: zobacz.