Ogłoszenia z gościńca na rok 2020

Katedra Historii Medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum 
wraz z Stowarzyszeniem Kulturowy Gościniec 
zapraszają do udziału w


Z oczywistych powodów nie możemy organizować dużych, wspólnych spotkań. Ale członkowie Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec ciągle pozostaja aktywni. Poniżej wybrane dokonania w roku pandemii.


Koniec roku przyniósł nam dwie książki współautorstwa  Dr Katarzyna Ceklarz

VI tom słownika zatytułowany „Etnografowie i ludoznawcy polscy” pod redakcją Katarzyny Ceklarz i Jana Święcha zawiera 59 sylwetek ludzi spod znaku ETNO - ludoznawców, etnografów, etnologów, antropologów kultury, folklorystów, muzealników oraz tych, którzy poświęcili się dla ochrony zabytków. Jak napisano we wstępie: „Poza osobami prowadzącymi działalność badawczą w Polsce przedstawiamy również biografie Polaków pracujących wśród Indian północnoamerykańskich, Kurdów, Ormian, Żydów, a także badaczy folkloru białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego”. 

Z kolei "Krakowiacy, Lachy, Górale - stroje wsi małopolskiej" to cykl książek ukazujących urodę, bogactwo i różnorodność tradycyjnych, świątecznych strojów oraz codziennych ubiorów chłopskich noszonych niegdyś w małopolskich wsiach od Krakowa po Zakopane, od Zawoi po Gorlice. W tomie V tego cyklu dr Katarzyna Ceklarz i dr Dorota Majerczyk  opisują stroje GÓRALI ZAGÓRZAŃSKICH i GÓRALI KLISZCZACKICH". 

Dr Katarzyna Ceklarz nagrała filmy poświęcone Medycynie Ludowej Górali Zagórzańskich. 
Realizacja filmów możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".


W domowym studio Piotra Koleckiego, w czerwcu br. nagrana została pierwsza, autorska płyta krakowskiego poety i malarza Jacka Adamczyka - "Tyle tego". Na płycie, która ukazała się we wrześniu, znalazło się 11 piosenek, w autorskim wykonaniu Jacka. W dwóch utworach na gitarze 12-strunowej oraz na basie-arco artyście towarzyszy Piotr.

Więcej o Jacku mna stronie: www.jacekadamczyk.pl  

   


W ramach spotkania "Jemy borówki na polu" oragnizowanego przez Bookowy Dom, o "Tajemnicach gór zaklętych w ich nazwach" rozmawiały Katarzyna Ceklarz (Gorce), Agnieszka Jurczyńsk-Kłosok (Tatry) i Regina Wicher (Babia Góra).
Cała rozmowa: https://www.facebook.com/ watch/live/?v= 1708502532633230&ref=watch_ permalink


Dwie książki Katarzyny Ceklarz nominowane zostały do konkursu "Książka Górska Roku 2020" w ramach 25. Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku - Zdroju. Są to: 
   oraz      Kasiu! Trzymamy kciuki!


Kulturowy Gościniec w realizacji RabkaFestiwal'2020.
Katarzyna Ceklarz przeprowadziła wraz z Agatą Stasik warsztaty etnograficzno-artystyczne: Parzenica – góralska tablica rejestracyjna. Z kolei Piotr Kolecki zaranżował wystawę "27 Biennale Ilustracji" oraz zrealizował warsztaty "Jak zrobić maseczkę... teatralną", a wraz z Piotrem Majerczykiem zaprezentowali płytę "Luboń Feet". Wszystkie warsztaty do obejrzenia na stronie https://www.facebook.com/rabkafestival/



"Festiwale, konkursy, przeglądy a ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego" to tytuł IV tomu zeszytów "Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce i jego ochrona", którego wydawcami są  Wydawnictwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze i Narodowy Instytut Dziedzictwa. 

Dzięki dr Katarzynie Ceklarz, naszej sekretarz, w wydawnictwie tym znalazł sie artykuł poświęcony Karpackiemu Festiwalowi Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju. 

O jego historii i przemianach przeczytać można w rozdziale pt. "Metamorfozy Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju". 

Całe wydwanictwo dostepne :::TUTAJ


Nasza sekretarz Katarzyna odebrała z rąk starosty nowotarskiego Krzysztofa Fabera najwyższe powiatowe wyróżnienie - Medal Pamiątkowy Podhala, przyznawany najbardziej zasłużonym osobom w powiecie nowotarskim. Uroczystość odbyła się 14 stycznia 2020r.

Katarzyna Ceklarz jest dr nauk humanistycznych w zakresie  etnologii i antropologii kulturowej, socjologiem, a także wykładowcą Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu na kierunku turystyka i rekreacja. Na co dzień naukowo zajmuje się etnografią i historią, regionalizmem, kulturą i tradycją Podtatrza, magią i przedchrześcijańskimi wierzeniami, czy historią muzealnictwa regionalnego.

Pani Katarzyna Ceklarz działa bardzo aktywnie w Stowarzyszeniu Kulturowy Gościniec jako współzałożyciel i sekretarz. Stowarzyszenie to łączy przewodników górskich, osoby zainteresowane turystyką, a także ludzi z kręgów artystycznych i naukowych.  Jego głównym celem jest pokazanie bogactwa życia kulturalnego Rabki-Zdroju przejawiającego się w różnych dziedzinach.

Pani Katarzyna Ceklarz jest osobą niezwykle zaangażowaną w dokumentację kultury ludowej, historii ludzi i społeczności regionu Podhala, a także historii instytucji, stowarzyszeń i zabytków kultury materialnej. Jej szczególny dorobek cenią nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy działający w zespołach, stowarzyszeniach regionalnych i mieszkańcy regionów, których historię Pani Katarzyna na nowo odkrywa i dokumentuje.

Pani Ceklarz jest autorką m.in. takich pozycji jak: Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Monografia; podręcznik Babcyne korole. Z etnografii południowej Polski; Czary Góralskie. Magia Podtatrza i Beskidów Zachodnich (wspólnie z U. Janicką-Krzywdą) oraz Sebastian Flizak. Ludoznnawca i etnograf na tle swojej epoki."


10 stycznia w Zawoi Katarzyna Ceklarz, nasz sekretarz, zaprezentowała nową książkę napisaną wspólnie z Reginą Wicher - "Widok z okna".

"Widok z okna" to opowieści o czarodziejach - malarzach, rzeźbiarzach, pisarzach, poetach, muzykach i gawędziarzach mieszkających niegdyś po polskiej i słowackiej stronie Babiej Góry. 

  stat4u