Katarzyna Ceklarz

Rabczański Speedcubing
nowa moda rabczańskiej młodzieży
 

Speedcubing to zabawa (a nawet dyscyplina sportu) polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika w wersji podstawowej, znanej chyba każdemu, jaki i jej licznych modyfikacjach i wariantach oraz innych łamigłówek logicznych. Wśród rabczańskiej młodzieży, głównie skupionej w I LO, moda na tego typu zabawę pojawiła się wiosną 2013 roku. Stało się tak za sprawą jednego z uczniów – Marka Koleckiego – który pewnego dnia przyniósł kostkę Rubika do szkoły, układał ją na przerwach i w ten sposób zaraził kolejnych uczniów. 

 Aktualnie w Rabce speedcubingiem zajmuje się 9 osób, spotykając się na organizowanych raz w miesiącu mitingach. W trakcie mitingów przede wszystkim układamy kostki Rubika we wszystkich możliwych wariantach – mówi Marek. Najpopularniejsza jest oczywiście kostka 3x3 ale układamy również kostki 2x2, 4x4, 7x7, oraz inne trójkątne, okrągłe, wielościenne itp. każda z nich ma swoją (brzmiącą dość egzotycznie) nazwę, jak np. ShengShou Mirror Block, WitEden, Traiphum's Dinomorphix, Pyraminx, Megaminx czy Brainstring. Spotykając się dobrze się bawimy wymieniając przy okazji informacje o kostkach, technice i sposobach ich układania. Uczymy się nawzajem i robimy małe zawody w układaniu na czas. Ostatnio udało nam się w 13 minut i 13 osób ułożyć 50 różnych kostek. Podczas spotkania został nakręcony film.

Kostka Rubika, wynaleziona przez węgierskiego architekta w latach 70. cieszyła się początkowo ogromną popularnością. Później wraz z rozwojem gier komputerowych odeszła w kąt, by współcześnie, w momencie gdy wirtualny świat nieco już spowszedniał, świecić swój renesans. Systematycznie powiększa się grono miłośników logicznych łamigłówek, pojawiają się fankluby kostki Rubika, filmy i recenzje instruktażowe oraz osobne strony na portalach społecznościowych na całym świecie. Trend ten znajduje odzwierciedlenie także w Rabce. Wspólnie z Markiem kręcimy filmy z naszych mitingów i umieszczamy je na specjalnie w tym celu założonym kanale „Speedcubing Rabka-Zdrój” – opowiada Tomek Sitarz. Ostatnio udało nam się także nakręcić sondę uliczną przeprowadzoną w parku zdrojowym, podczas której sprawdzaliśmy czy ktoś z przechodniów potrafi ułożyć kostkę. Wynik okazał się smutny – nikt nie potrafił tego zrobić.


Marek Kolecki

Jak przekonują uczestnicy rabczańskich mitingów, ułożenie takiej kostki wcale nie jest trudne. Podstawowe zasady można opanować w jeden dzień. Później pozostaje już tylko szlifowanie formy i pobijanie swoich własnych rekordów. Jak do tej pory miałem już trzech uczniów, którym od podstaw pokazywałem tajniki układania kostki – głos znów zabiera Marek. W szkole udało nam się zorganizować zawody kostkowe w ramach „Dni Romerowskich”. Sam dziennie układam kostkę 200-300 razy. Mój dotychczasowy rekord to 23 sekundy, więc do rekordu świata (5,55 s) już mi niedaleko (śmiech). Podczas mitingów pomagam każdemu kto tylko ma na to ochotę. Są to spotkania otwarte, więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności dziewczyny, bo póki co towarzystwo jest wybitnie męskie.

Jak się okazuje kostka kostce nie jest równa. Te kupione za 2 złote na stoisku z pamiątkami mogę tylko zniechęcić do zabawy. Są nie miłe w dotyku, źle „chodzą”, zacinają się i psują. Te droższe kostki, z wyższej półki (cena ok. 20 zł), pracują dużo lepiej, umożliwiają układanie na czas i mają długą żywotność. Kostki te trzeba jednak odpowiednio konserwować. Każda z nich ma wewnątrz śrubę regulacyjną, którą dokręcą się w zależności od preferencji użytkownika, a następnie smaruje specjalną oliwą. Dodatkowo każdą kostkę „trzeba sobie wyrobić”, wykonując na niej ok. 1000 ułożeń, by dobrze działała.


Tomasz Sitarz i Marek Kolecki

Gdy się prześledzi oficjalne rankingi z mistrzostw świata w układaniu kostki na czas, łatwo tam zauważyć biało-czerwoną flagę. Polacy od lat zajmują w tych zawodach wysokie miejsca. Aktualnie Polak Michał Pleskowicz, układając kostkę 3x3 podczas Mistrzostw Świata, znalazł się na piątym miejscu z wynikiem 6,11 s.

Katarzyna Ceklarz

foto: Katarzyna Ceklarz, Klaudia Pniaczek i Marek Kolecki

 

Członkowie Rabczańskiego Speedcubingu:

Fabian Gacek, Wojciech Gacek, Dawid Gołębiowski, Adam Guzik, Maciek Handzel, Marek Kolecki, Jan Mrożek, Tomek Sitarz, Przemek Wesołowski

 

     Więcej informacji na temat Rabczański Speedcubingu można znaleźć tutaj:

:::Rabczański Speedcubing

:::Kostkowy Kanał