Rabka na Transgranicznym Trakcie Tradycji 

Właśnie dobiegł końca, trwający niemal 2 lata, projekt MOK w Nowym Targu realizowany we współpracy z Euroregionem Tatry. Ów projekt to Transgraniczny Trakt Tradycji – szlak łączący kilkanaście miejscowości po południowej i północnej stronie Tatr, w których mieszkają ludzie zajmujący się tradycyjnymi zawodami rzemieślniczymi lub regionalną sztuka. Wyruszając w podróż tym traktem można spotkać m.in. rymarza, stelmacha, koszykarza, rzeźbiarza, snycerza, tkaczkę, hafciarkę, kapelusznika, malarkę na szkle czy też osoby zajmujące się tradycyjnym wypiekiem pieczywa lub plastyką obrzędową. Rabkę na TTT reprezentują dwie znane od dawna profesje: garncarstwo, wykonywane na terenie naszego miasta przez Edwarda Gacka i Adama Kościelniaka oraz lutnictwo braci Piotra i Pawła Kowalcze.

Założeniem organizatorów było nie tylko promowanie poszczególnych twórców ale także zwrócenie uwagi na bogactwo i różnorodność kulturową górskich miejscowości. Wyznakowanie TTT jest sposobem na alternatywną turystykę regionalną nastawioną na poszukiwanie dawnych tradycji i góralskiej kultury Spisza, Orawy, Podhala i Liptowa.

W ramach projektu powstał dwujęzyczny (polski i słowacki) przewodnik po wspomnianych warsztatach rzemieślniczych i artystycznych, strona internetowa (www.ttt.nowytarg.pl) promująca projekt w sieci a także organizowane są cykliczne spotkania z rzemiosłem. Dodatkowo każdy twórca otrzymał tablice informacyjną do powieszenia na fasadzie swojej pracowni. Przewodnik zawiera historyczno-etnograficzny wstęp, krótki opis każdego rzemieślnika, dokładną mapę z zaznaczoną drogą dojazdową do poszczególnych pracowni oraz fotografie autorstwa ludzi skupionych wokół Klubu Fotograficznego w Nowym Targu.

Projekt był współorganizowany przez Katarzynę Ceklarz z naszego Stowarzyszenia, która objęła go nadzorem etnograficznym oraz napisała wstęp do wspomnianego przewodnika TTT.


Mapa Transgranicznego Traktu Tradycji.

Podczas promocji przewodnika po pracowniach rzemieślniczych na Podtatrzu, która odbyła sie 22 stycznia w nowotarskim MOK, można było osobiście poznać wielu twórców. Ich wyroby prezentowane były na wystawie fotografii, wykonanych podczas realizacji projektu. W trakcie spotkania odbył się również pokaz mody z gatunku etno design. Zaprezentowano nowoczesne,  inspirowane góralszczyzną kreacje autorstwa Anety Larysy-Knap 
z Nowego Targu.


Fotki z promocji przewodnika. Aby zatrzyamać wskaż zdjęcie...

  stat4u