Promocja, nagroda i koncert

Już po raz siódmy odbyło się nasze jesienne spotkanie na Kulturowym Gościńcu. Od początku łączymy w nich po kilka wydarzeń. Prawie zawsze jest to wręczenie naszej nagrody,  koncert,  w 2011 i w 2012 roku było to połączone z finałami projektu "Made in Rabka", a od 2013 roku z promocją kolejnych wydań "Zeszytów Rabczańskich". 
Spotkania i koncerty w większości odbyły się dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Miasta w ramach otwartego konkursu ofert w dziedzinie kultury. Za wyjątkiem pierwszego, w 2011 roku, które odbyło się w sali wypoczynkowej Uzdrowiska, wszystkie odbyły się w sali Teatru "Rabcio". I za to władzom miasta, pani burmistrz Ewie Przybyło, która prawie zawsze zaszczyca nasze spotkania, dyrektorowi Teatru Zbigniewowi Wójciakowi, a także pracownikom "Rabcia" - Bogusławowi Handzlowi i Gabrielowi Gackowi serdecznie dziękujemy.  
Prezentacja kolejnych numerów "Zeszytów Rabczańskich" to zawsze spotkanie z autorami tekstów. To dla nas bardzo ważne, gdyż właśnie podczas tego krótkiego wystąpienia autor może przekazać te informacje i uwagi, których zazwyczaj w gotowym tekście nie zamieszcza się. To także okazja do rozmowy z czytelnikami.
Niestety, w tym roku nie wszyscy mogli przybyć, ale godnie zastąpił ich prezes naszego stowarzyszenia, Jan Ceklarz. Swoje artykuły zaprezentowali 
  • Małgorzata Oleszkiewicz o społeczności Słonego na przełomie lat 70. i 80.
  • Bożena Kostuch o Rabczańskich mozaikach, 
  • Andrzej Siwek o Kościel parafialnym pod wezwaniem św. Marii Magdaleny 
  • Barbara Słuszkiewicz o spisach rabczańskich podatników z XVIII i XIX wieku
  • Paweł Franczak o wielkim gradobiciu w sierpniu 1805
  • Robert Miśkowiec o Edwardzie Gacku – artyście garncarzu ze Skomielnej B.

Całość poprawadziła Katarzyna Ceklarz, sekretarz naszego Stowarzyszenia. Rozpoczynając prezentację nowego numeru "Zeszytów", podziękowała osobom pomagającym redakcji poprzez udostępnienie materiałów fotograficznych, w tym w szczególności Piotrowi Kuczajowi

   

     

TU:::>Zawartość 5. numeru Zeszytów
TU:::>Informacje o wszystkich numerach

Naszą nagrodę - w tym roku za Kulturowe Miejsce - przyznaliśmy kinu "Śnieżka". Z rąk wiceprezesa Piotr Koleckiego odebrała ją dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, pani Joanna Lelek. O przebudowie kina do dzisiejszej postaci wspominała  pani burmistrz Ewa Przybyło
Kino "Śnieżka", zyskując po renowacji nową jakość, jako kulturowe miejsce przyciąga nie tylko mieszkańców, kuracjuszy i gości naszego miasta, a na premiery filmowe, bezpośrednie transmisje z wydarzeń kulturalnych w świecie nie musimy już jeździć do krakowskich multipleksów. Możliwość zakupu biletów przez internet to także mocny atut kina.
Nasze kino zapoczątkowało działalność już w 1928 roku, w tym samym budynku, w którym dzisiaj mieści się sala teatru "Rabcio", czyli dokładnie tu, gdzie wręczyliśmy nagrodę. Historię kina opisali Katarzyna Ceklarz i Piotr Kuczaj w łączonym, 3-4 numerze "Zeszytów" z 2015 roku.

Nagrody które wręczamy, to dzieła sztuki, niepowtarzalne statuetki z metaloplastyki, wykonane przez Stanisława Mlekodaja, odwłujące się bezpośrednio do charakteru nagrodzonego.  

TU:::>wszyscy dotychczas nagrodzeni

A na zakończenie spotkania radosny koncert Roberta Kasprzyckiego, którego wspomagali Krzysztof Wyrwa na basie i Max Szelęgiewicz na gitarze. Robert Kasprzycki prawie tyle samo czasu, co na samo śpiewanie poświęcił na opowiadanie zabawnych historyjek. I nie jest to zarzut. Inteligentne, dowcipne opowiastki, nawiązujące do tekstów piosenek, a w zasadzie wierszy artysty, czasem do Rabki i pogody, wspomnienie występu w kinie "Śnieżka" gdzieś koło 2001 roku, a między nimi wirtuozerskie perełki na gitarze sprawiły, że nie był to tylko koncert, ale spotkanie z poetą, pieśniarzem a czasem kabareciarzem. 

tekst: Piotr Kolecki
zdjęcia: Marian Krzymiński i Piotr Kolecki