Ogłoszenia z gościńca na rok 2017


18 grudnia odbyła się promocja publikacji naukowej pt.
"Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich - perspektywy badawcze, rekonstrukcje, reinterpretacje"
 
Książkę wydało Muzeum im. Władysława Orkana. Autorką rozdziału o strych i nowych pamiątkach regionalnych jest
Katarzyna Ceklarz

:::4 listopada - promocja, nagroda i koncert

Już po raz siódmy odbyło się nasze jesienne spotkanie na Kulturowym Gościńcu. Od początku łączymy w nich po kilka wydarzeń. Zawsze jest to wręczenie naszej nagrody i koncert. W 2011 i w 2012 roku było to połączone z finałami projektu "Made in Rabka", a od 2013 roku z promocją kolejnych wydań "Zeszytów Rabczańskich". 

:::Przegląd zawartości 5 numeru Zeszytów Rabczańskich

 


Kolejny, trzeci już wykład z cyklu "Światopoglądy"  wygłosił 
prof. dr hab. Bogdan de Barbaro

Kierownik Katedry Psychiatrii
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tym razem poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie
Czy jest coś takiego, jak normalne życie? 

   :::więcej o wykładzie  


Jak co roku, także i w tym, członkowie Zarządu naszego stowarzyszenia Katarzyna Ceklarz i Piotr Kolecki zostali zaproszeni do prowadzenia warsztatów dla dzieci w ramach Rabka Festival.

 "Trochę smoka w każdym z nas?" - o smokach w Rabce opowiadała Katarzyna, a Piotr poprowadził warsztaty muzyczne połączone z nagraniem audiobooków (do posłuchania na stronie Festivalu), przewodniczył jury w konkursie plastyczno-literackim "Moja wymarzona przygoda" i był kuratorem wystawy pokonkursowej.  

foto Piotr Kuczaj

foto: Marian Krzymiński

10 września zakończyła się w Tarnowie wystawa scenografii Jerzego Koleckiego 

Kuratorem wystawy był Karol Hordziej, a na finisażu zagrał "Pathman", grupa syna pana Jerzego, a naszego wice Piotra Koleckiego. Gościnnie na skrzypcach wystąpił Piotr Majerczyk. 

Wystawa jest pierwszą monograficzną prezentacją projektów scenografii Jerzego Koleckiego. Autor – urodzony w 1925 r. we Wróblowicach w powiecie tarnowskim, dorastał w Ciężkowicach – absolwent pracowni Zbigniewa Pronaszki na krakowskiej ASP – do świata teatru dla dzieci trafił przypadkiem. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Rabce, gdzie znalazł pracę w teatrze Rabcio Zdrowotek, początkowo jako aktor, a z czasem jako autor scenografii, dyrektor i kierownik artystyczny (1961-1977). Tworzył również na zamówienie większości teatrów lalkowych w Polsce. Traktował tworzenie scenografii w sposób wyjątkowy. Jego projekty to malarskie miniatury, które po latach prezentujemy jako pełnoprawne dzieła sztuki. Projektował także plakaty i wydawnictwa teatralne, testując przy tym nowe metody druku, które wyraźnie odbiegają od wykorzystywanych ówcześnie szablonów.


Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rabka w literaturze, literaci w Rabce”, zorganizowana przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec, miała miejsce – 26-27 maja 2017 r. w Rabce-Zdroju. Obrady były w pensjonacie „Parkowy dworek” przy ul. Orkana 26, spektakl teatru „Mumerus” Stół z powyłamywanymi nogami. Na stole i pod stołem został wystawiony w teatrze „Rabcio”.  :::więcej


Blues, swing, groove – niezapisywalny puls jazzu 

W muzyczną podróż przez świat niezapisywalnych rytmów bluesa i swingu zabrał słuchaczy dyrektor Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Grzegorz Motyka.

:::więcej

  stat4u