Wykłady

2023

O naprawie III Rzeczpospolitej

3 listopada w sali Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszkańcy Rabki mieli okazję spotkać się z prof. Antonim Dudkiem, historykiem, politologiem i publicystą.  

::: więcej

 


Bez skrofułów. Choroby społeczne w PRL
9.06.2023, Sala Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce-Zdroju

Wykład prof. IH dr hab. Eweliny Szpak z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie dotyczył społecznego problemu choroby Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL). 

::: więcej

 


2022
Wielka historia w małym mieście

Wokół czynników wpływających na rozwój lub stagnację miasteczek południa Polski na przestrzeni dziejów toczył się wykład jednego z najważniejszych i najpoczytniejszych polskich historyków współczesnych – prof. dr hab. Andrzeja Chwalby

::: więcej

 


2019

Trzy pytania 
Światopoglądy: „Neuronauka a spory o naturę ludzką”
- chcąc odpowiedzieć na tak postawiony problem dr Mateusz Hohol postawił przed zebranymi w byłej poczekalni dworcowej, a dzisiaj w hallu Miejskiej Biblioteki Publicznej trzy pytania: ...

::: więcej

 


2018
6 października - dr hab. Elżbieta Rybicka "Narracje regionalne i lokalne w literaturze polskiej. Współczesne wyzwania" - wykład podczas promocji książki "Rabka w literaturze, literaci w Rabce" pod red. Z. Budrewicz i J. Ceklarza

:::więcej

Po co nam władza? Co kieruje ludźmi sięgającymi po władzę? A czym kierują się ludzie, gdy wybierają sobie przywódcę? Jak i dlaczego w społeczeństwach powstają podziały? Jak postrzegamy tamtych, a jak widzimy naszych? Kto i w jakich okolicznościach decyduje o zwycięzcach w walce o władzę? Jakie reguły kierują władzą?

dr hab. Jarosław Flis - Ukryte mechanizmy władzy  :::więcej 


2017

 

Kolejny, trzeci już wykład z cyklu "Światopoglądy"  wygłosił 
prof. dr hab. Bogdan de Barbaro

Kierownik Katedry Psychiatrii
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Tym razem poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie
Czy jest coś takiego, jak normalne życie? 

   :::więcej o wykładzie 

Blues, swing, groove – niezapisywalny puls jazzu 

W muzyczną podróż przez świat niezapisywalnych rytmów bluesa i swingu zabrał słuchaczy dyrektor Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Grzegorz Motyka.

:::więcej


2016

Tradycyjnie już jesienią zaprosiliśmy na spotkanie będące połączeniem muzyki i opowieści o wybranych aspektach kulturowych. Tym razem naszym kierunkiem był Wschód.Wykład "Islam w Azji i na Bliskim Wschodzie" wygłosiła dr Elżbieta Wnuk-Lisowska z Instytutu Religioznawstwa UJ.
W drugiej części wieczoru, wystąpił świętujący w tym roku 40 lecie istnienia, zespół PATHMAN. Dla jego twórców, Piotra Koleckiego i Marka Leszczyńskiego muzyka Indii stanowi od początku istotną inspirację. Gościem specjalnym był Jan Kubek specjalizujący się w grze na zestawie indyjskich bębnów - tabli. Do muzyków dołączył, nie wymieniony na plakacie Marek Podlecki.
Spotkanie odbyło się 12 listopada w teatrze "Rabcio".  :::więcej

PERŁA NEOGOTYKU 

1 lipca o kosciele pw. św. Marii Magdaleny w Rabce 
i jego twórcy  Sławomirze Odrzywolskim opowiadał
dr Andrzej Siwek
z Instytutu Historii Sztuki UJ

:::więcej

"Od chaosu do kosmosu - epicka opowieść o prawach natury" 
15 marca kontynuowaliśmy rozważania nad naszym spojrzeniem na świat. Naszym drugim gościem był dr hab. Jerzy Grębosz z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

:::więcej


2015
Złota era rocka  - wykład
Jerzego Skarżyńskiego 
redaktora Radia Kraków, który odbył się 15 września 2015r. w Galerii "Pod Aniołem",  zgromadził pełną salę słuchaczy.

:::więcej

Człowiek głęboko w naturze
pierwszy z cyklu wykładów "Światopoglądy" 

16 kwietnia wykładem "Człowiek głęboko w naturze" rozpoczęliśmy nowy cykl wykładów pod wspólny tytułem "Światopoglądy". Naszym pierwszym gościem był Jacek Bożek, ekolog, zastępca przewodniczącego Państwowej Rady Ochrony Środowiska, założyciel i prezes Klubu Gaja z Bielska Białej.

::: więcej


2014

W tym roku mija 85 lat odkąd pisarz zgodził się patronować powstającemu wtedy muzeum, a już w przyszłym roku minie 85. lat, odkąd odszedł. Aby zwrócić uwagę na tę ważną dla naszego regionu postać, w nadziei, że będzie to pierwsze z wielu wydarzeń jemu poświęconych, zaprosiliśmy na wykład znawcy twórczości Orkana, prof. dr hab. Bolesława Farona pt:  "Orkan - poeta nie tylko Gorców i Podhala".    

::: więcej

Hymny pokolenia czy gwiazdki jednego przeboju?
24 września 2014 r. Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec zorganizowało w budynku rabczańskiego MOK-u spotkanie z Andrzejem Kukuczką redaktorem działu muzycznego Radia Kraków, dotyczące polskiej muzyki rockowej pierwszej połowy lat 80. XX w.
Mogę to spotkanie opisać z dwóch skrajnie różnych perspektyw: człowieka z zewnątrz, bo niezwiązanego na co dzień z Rabką i nie słuchającego muzyki tzw. rozrywkowej, a tym bardziej rockowej muzyki z lat 80., a jednak i z wewnątrz, bo jestem stąd i o muzyce pojęcie mam.

25 kwietnia do galerii "Pod Aniołem" zaprosiliśmy wszystkich mniej lub bardziej interesujących się architekturą okresu międzywojennego, a szczególnie architektoniczną historią polskich uzdrowisk tego okresu. O tendencjach, także w światowym budownictwie lat dwudziestych XX wieku opowiadał dr Michał Wiśniewski, architekt i historyk sztuki z Uniwrystetu Ekonomicznego i Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
Druga część wieczoru poświęcona była już tylko Rabce i wybranym budynkom opisanych w właśnie wydanym przez nas   albumie "Blask dawnej Rabki".
   
                                                                                     ::: więcej


2013

Z nurtem jazzu 

- muzyczną opowieść o historii muzyki jazzowej snuł przed zgromadzonymi w sali Galerii "Pod Aniołem" Miejskiego Ośrodka Kultury Antoni Krupa, redaktor Radia Kraków. 
Wykład odbył się 17.09.2013r.

...więcej

Wykład w terenie

Spacerem przez historię rabczańskiej architektury poprowadziła nas Agnieszka Fudali, architekta z instytutu Architektury i Urbanistyki PPWSZ w Nowym Targu. Spacer, który odbył się 24 czerwca, bardzo przypadł do gustu słuchaczom (o czym mogą świadczyć zapytania o kontynuację tego typu spotkań w przyszłości), dla których rabczańska architektura uzdrowiskowa nie jest obojętna. 

:::więcej

Wykład o pragóralach prof. Pawła Valde-Nowaka

Kolejny cykl wykładów Kulturowego Gościńca został zainaugurowany 24 kwietnia  wystąpieniem znanego archeologa prof. Pawła Valde-Nowaka, który w trakcie spotkania pt. „Pragórale. Neandertalczyk i wczesny Homo sapiens na Podhalu” mówił głównie o odkryciach w jaskini w Obłazowej. 

:::więcej


2012

Zdjęcia Zofii Rydet w sieci!!!

Sukcesem zakończyła się inwentaryzacja, archiwizacja i dokumentacja cyklu „Świat uczuć i wyobraźni” - zadania współfinansowanego przez MKiDN. Efektem jest  powstanie ogólnodostępnej bazy fotografii Zofii Rydet online www.fundacjarydet.pl

W kwietniu zorganizowaliśmy w galerii Pod Aniołem wystawę zdjęć i spotkanie z pracownikami Fundacji im. Zofii Rydet. :::zobacz 

 "Gwarzenie przy warzeniu"

24.11.2012 zaprosiliśmy do kawiarni-księgarni "Miedzy Słowami"  na wykład "Gwarzenie przy warzeniu"
W Rabce tworzone jest wyborne piwo! O tajemnicach tego procederu, kulturze piwnej na przestrzeni dziejów i teraźniejszości złotego płynu opowiadał producent i pasjonat chmielowej ambrozji Łukasz Jajecznica. A że nie samą teorią człowiek żyje, był także i aspekt praktyczny!
Po spotkaniu odbył się koncert - "Babu Król". 

:::więcej 

Zbójnicy i babcyne korole

Mocnym, etnograficznym akcentem zakończył się 30 października cykl wykładów Kulturowego Gościńca zaplanowanych na rok 2012. W poniedziałkowy wieczór zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchania wykładu dr Urszuli Janickiej-Krzywdy, znanej etnografki z Krakowa, która zajęła się sprawą karpackich zbójników w kontekście historycznych dokumentów archiwalnych. 
...
Po wykładzie swoją najnowszą książkę pt. Babcyne korole. Z etnografii południowej Polski promowała autorka Katarzyna Ceklarz – etnolog ze Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec. 

:::więcej

STYLe ZAKOPIAŃSKIe

Spytaliśmy nieco przewrotnie Zbigniewa Moździerza o „style zakopiańskie”. Nie po to, aby pisać historię sztuki na nowo, ale aby zgłębić przyczyny powstawania wytworów kulturowych, drogi, jakimi zmierzają poszczególne myśli łącząc się w system, oraz sposoby ich realizacji. W architekturze wzajemną relację między formą a zmianą widać chyba najlepiej, najbardziej namacalnie. Pewne założenia powstają, ewoluują i odchodzą w zapomnienie, czasami aby powrócić. Porównując początkowy i późny gotyk, czy surowy i dekoracyjny barok, zauważalna jest istotna zmiana pomimo zachowanej formy. Forma jednak też się zmienia, przenikają się nawzajem różne sposoby postrzegania. Styl jest zmienny w czasie. I ani się obejrzeć jak jest już coś innego niż było pierwotnie.

:::więcej

 

Wernisaż wystawy Zofii Rydet "Zapis socjologiczny"
 odbył się 25 kwietnia i połączony był z wykładem Ewy Pasternak-Kapery „Zapis humanistyczny" 
oraz prezentacją filmu A.Różyckiego  "Nieskończoność dalekich dróg"
   

 

::: więcej

 


„O naszej pamięci” – taki tytuł nosiło spotkanie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec, ze znanym kulturoznawcą i etnografem - Antonim Krohem.

 

::: więcej


2011

 16 sierpnia w budynku I LO im.E.Romera w Rabce-Zdroju odbyło się spotkanie
"W stronę pojednania". Głównym organizatorem tego wydarzenia było nasze Stowarzyszenie, a ponieważ spotkaniu towarzyszyło kilka różnych działań, poświęciliśmy mu odrębną stronę -           

 ::: ZAPRASZAMY 

"Słowiańska Atlantyda” 
- Międzynarodowy Festiwal Huculski  w Rabce-Zdroju

Festiwal w Rabce, był częścią projektu realizowanego przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej, wielowymiarowej prezentacji kultury huculskiej w perspektywie poznawczej oraz porównawczej. Chcieliśmy zaznajomić się z tradycją Huculszczyzny oraz wkładem teoretycznym jej głównego badacza, a także odnieść to dziedzictwo do tradycji górali zachodniokarpackich z Rabki jako pogranicza Podhala i Zagórzan.    
            ::: więcej o festiwalu    

23.05.2011, godz. 19:00 - restauracja „Siwy Dym” 
WIELKI FINAŁ RABCZAŃSKIEGO FESTIWALU 

:::cały artykuł 

12.05.2011r. - Galeria "Pod Aniołem".

Po raz trzeci spotkali się uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego w naszym uzdrowisku. Tym razem powodem spotkania była projekcja filmu pt. „Cienie zapomnianych przodków” z 1964r.

:::cały artykuł 

18.04.2011r. - karczma "Siwy Dym".

100 huculskich pisanek wykonali uczestnicy warsztatów zorganizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego „Słowiańska Atlantyda” w Rabce. 

  :::cały artykuł 

 

24.03.2011r. - Galeria "Pod Aniołem".

Międzynarodowy Festiwal Huculski „Słowiańska Atlantyda” rozpoczął się w Rabce od wykładu prof. dr hab. Mirosławy Ołdakowskiej-Kuflowej reprezentującej KUL, która skupiła się na przedstawieniu sylwetki „Homera Huculszczyzny” - Stanisława Vincenza oraz jego dorobku literackiego.

       :::cały artykuł  


2010

26 listopada 
willa Pod Aniołem MOK

"TATRY: człowiek i przyroda"   
wykład dr Pawła Skawińskiego
dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego 

Wykład sfinansował

::: więcej

ŚMIESZNE PODHALE
Wykład realizowany ze środków 
Urzędu Miasta Rabki-Zdroju.

              

19.10.2010 (wtorek) o 17:00 odbyło się w MOKu, w willi „Pod Aniołem” wykład Renaty Kusek pt. ŚMIESZNE PODHALE o satyrze 
w prasie galicyjskiej w XIX i XX wieku. Po poważnych tematach związanych z jubileuszem „Wiadomości Rabczańskich” przydała się chwila uśmiechu.

 

::: więcej

23 czerwca 2010r.
Galeria "Pod Aniołem"

Łemkowie - dawni sąsiedzi 
- wykład dr Ewy Michny
 

 

 

 

::: więcej

11 marca 2010r.
Galeria "Pod Aniołem"
               

Śpiywanie i granie to uciecha świata… 
czyli o muzyce Podhala

Świętem muzyki góralskiej można było nazwać spotkanie pt. Śpiwanie i granie to uciecha świata…, na które przyszło ponad sto osób, a zorganizowaliśmy je razem ze Stowarzyszeniem Miłośników Kultury Ludowej (serdeczne podziękowania dla Doroty i Piotrka Majerczyków) oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Rabce (także gorąco dziękujemy dyr. Joannie Lelek). 

A stało się tak za sprawą wykładu Aleksandry Szurmiak-Boguckiej oraz muzyki Piotra Majerczyka

::: więcej

 

21 stycznia 2010r.
Galeria "Pod Aniołem"

Z Syberii do Kalifornii

Podróż rzeką Jenisej przedstawiała się całkiem ciekawie podczas wykładu redaktora Henryka Urbanowskiego, który podczas swojej pracy korespondenta prasowego, akredytowanego w Federacji Rosyjskiej, miał okazję poznać ten intrygujący fragment Ziemi. Syberia Polakom kojarzy się zwykle negatywnie, jako miejsce zesłań i systemów łagrów, tym czasem oprócz tych przykrych odniesień, z perspektywy turysty odnaleźć tam można prawdziwą egzotykę. 

::: więcej

12 stycznia 2010r. 
Galeria "Pod Aniołem"

  Kultura szlachecka w XXI wieku  
 - spotkanie z Henrykiem Urbanowskim
   współautorem albumu "Najpiękniejsze dwory polskie"

::: więcej


2009

"NAZISTOWSKA ANTROPOLOGIA" czyli wykład o niemieckich badaniach rasowych,
                                                                             prowadzonych na Podhalu podczas II wojny światowej. 
Spotkanie, zorganizowane wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury odbyło się 09.12. 2009r., w willI Pod Aniołem, 
a naszymi gośćmi były dr Małgorzata Maj oraz dr Stanisława Trebunia-Staszel z Instytutu Etnologii 
i Antropologii Kulturowej UJ.

Więcej o tym wydarzeniu >> przeczytaj

Galeria zdjęć archiwalnych przekazanych nam przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ